כיצד לשמור על בריאות טובה בגיל המבוגר

בריאות טובה היא נכס שיש לשמור עליו.
המלצות אלו מיועדות לבני הגיל המבוגר, מגיל 50 ומעלה. עם זאת, חלקן ישימות גם לגילאים הצעירים יותר - בפרט בתחום אורחות החיים, גילוי מוקדם של מחלות ומניעת תאונות.
המלצות אלו מבוססות על המידע הרפואי העדכני ביותר ועוברות עידכון תקופתי.
יישום המלצות אלו יעזור לך לחזק את גופך, למנוע מחלות ותאונות, לגלות מחלות ולטפל בהם מבעוד מועד, ובסופו של דבר, להגיע לאיכות חיים טובה יותר.

באיחולי בריאות,

הועדה לקידום בריאות ורפואה מונעת בגיל המבוגר המועצה הלאומית לגריאטריה יוני 2003
אורחות חיים בריאים למניעת מחלות לב, סרטן ומחלות קשות אחרות ולשיפור איכות החיים


פעילות גופנית

פעילות גופנית תורמת לחיזוק העצמות והשרירים, למניעת מחלות לב, למניעת חלק מסוגי הסרטן, לעיכול יותר טוב, למניעת השמנה, לגמישות הפרקים, למניעת נפילות מסוכנות ולשיפור מצב הרוח.
 • מומלץ על הליכה מהירה יחסית במשך לפחות כחצי שעה ביום (רצוף או במצטבר), חמישה ימים בשבוע או יותר.
 • חשוב גם לעשות תרגילים לחיזוק השרירים ולהגברת הגמישות.
 • אם לא עשית פעילות גופנית עד היום, חשוב להתחיל בהדרגה.
 • אם אתה סובל ממחלה כלשהי, כדאי להתייעץ עם הרופא\ה שלך ולהתאים את הפעילות ליכולתך.
תזונה נכונה
 • תזונה מגוונת: מומלץ לאכול מזון מגוון מכל קבוצות המזון (דגנים, קטניות, ירקות ופירות, דגים, עוף ובקר, ביצים, חלב ומוצריו, שומנים) בכמות שאינה גורמת להשמנה או רזון.
 • להרבות באכילת ירקות ופירות ומאכלים עשירים בסיבי מאכל (לחם חי, אורז מלא וכו').
 • רצוי שהתזונה תהיה עשירה בסידן - כגון מאכלי חלב, טחינה, סרדינים ועוד.
 • רצוי להמעיט באכילת מזון המכיל שיעור גבוה של שומן ובמיוחד שומן רווי (כגון שומן מן החי) - כדאי לבחור מאכלים דלי-שומן (כמו חלב 1%, גבינות רזות, בשר רזה וכדומה).
 • רצוי להמעיט בתוספת מלח וסוכר.
 • מדי יום, רצוי ליטול כמוסת מולטי-וויטמין אחת המכילה גם וויטמין D, כדי להבטיח דיאטה מאוזנת. אין ליטול תוספות וויטמינים או מינראלים אחרים מבלי להתייעץ עם הרופא/ה שלך.
 • רצוי להרבות בשתיית מים ובמיוחד בימים חמים, גם ללא הרגשת צמא - אלא אם נאמר לך אחרת ע"י הרופא/ה שלך.
הימנעות מעישון סיגריות ושאר מוצרי טבק

העישון מסוכן לבריאות. כ - 200 איש מתים מעישון בישראל כל שבוע!
יש להימנע מעישון וגם להימנע ככל האפשר משאיפת עשן שנמצא בסביבת מעשנים.
אף אם עישנת שנים רבות, רצוי וניתן להיגמל בעזרת שיטות חדשות. כדאי להתייעץ עם הרופא/ה שלך בעניין.


הימנעות משתייה מופרזת של משקאות אלכוהוליים ("חריפים")

חשוב להימנע משתייה מופרזת של משקאות אלכוהוליים, ולהימנע לחלוטין משתייתם לפני נהיגה, לפני עבודה המחייבת ריכוז, ולפני השינה (אלכוהול מפריע לאיכות השינה). חשוב לפנות לעזרה מקצועית אם הנך שותה באופן קבוע, או אם העירו לך שאת/ה שותה הרבה.

מניעת סרטן העור

חשוב להימנע מחשיפה לשמש בשעות אמצע היום. בשהייה בשמש יש לחבוש כובע רחב שוליים, ללבוש בגדים ארוכים ולמרוח את העור החשוף פעמים חוזרות במשחות עם חומר מגן מפני קרינה. אם הנך בעל עור רגיש המפתח נגעים עקב חשיפה לשמש, יש להיזהר במיוחד.

מניעת מתח נפשי

מחקרים מראים כי מתח נפשי קשור למחלות לב, להפרעות במערכת החיסון, לתאונות, ולתופעות נפשיות כגון חרדה ודיכאון - ועוד.
מומלץ לשלב באורח חייך פעילויות הגורמות לך לרגיעה ולבריאות, כגון פעילות גופנית, תזונה בריאה ושיחה עם בן-משפחה או חבר. ניתן להשיג רגיעה ע"י לקיחת מספר נשימות עמוקות ואיטיות, הרפיית שרירים, וביצוע מדיטציה או יוגה. ניתן גם להשתמש בטכניקות פסיכולוגיות לרגיעה, כגון חשיבה חיובית ("חצי הכוס המליאה") או דימוי/חשיבה על משהו נעים ומרגיע. ניהול זמן נכון, גם הוא תורם לרגיעה. במידה ויש קושי להתמודד עם תחושת מתח, דכאון וכדומה - רצוי לפנות ליעוץ ולטיפול רפואי.

מניעת תאונות

נפילות:

נפילות הן תופעה שכיחה בגיל המבוגר, ועלולות לגרום לסבל ולסיבוכים מיותרים. כדאי להתייעץ עם רופא/ה או אחות כיצד לשמור על סביבה בטוחה בבית (התקנת מעקה באמבטיה ובשירותים, הדבקת מדבקות באמבטיה למניעת החלקה, סילוק שטיחים לא יציבים, חוטים במעברים ועוד). במידה ויש לך מגבלות ראייה או שמיעה יש להיזהר במיוחד.

תאונות בית מאש וממים:

חשוב להיזהר מאש וממים חמים בבישול וברחצה.
כדאי להתקין גלאי עשן בבית, ובמיוחד ליד חדרי השינה. יש לבדוק תקינות הגלאי לפחות פעמיים בשנה (לדוגמה, כשמחליפים את שעון הקיץ לחורף וכן להיפך).

תאונות דרכים :
 • התנהגות הולך הרגל: יש להקפיד על כללי הזהירות בהליכה בדרך ובחציית כבישים. במידה ויש לך מגבלת ראיה או שמיעה יש להיזהר במיוחד, ולאפשר לעצמך די זמן לחצות את הכביש בבטחה.
 • כשירות הנהג: על נהגים קשישים להיות ערים להתפתחות הפרעות העלולות להקשות על הנהיגה, כגון בעיות בראיה, בשמיעה או הגבלה בתנועתיות הגפיים והצוואר. אין לנהוג תחת השפעת תרופות המפחיתות את הערנות, חדות הראיה וכו'. אין לנהוג תחת השפעת אלכוהול. רצוי להתייעץ עם הרופא/ה שלך אם יש לך בעיות או אם אתה נוטל תרופות העלולות לסכן את בטיחות נהיגתך.
 • בטיחות בנהיגה: חשוב לחגור חגורת בטיחות בכל נסיעה. בעת רכישת רכב, יש להעדיף רכבים המצוידים בכריות אוויר מתנפחות להגנה בעת תאונה.
אלימות בבית

ישנם קשישים הסובלים מיחס לא תקין מצד האנשים הקרובים להם - בני משפחה או מטפלים. זה יכול להתבטא באלימות פיזית, תוקפנות מילולית, ניצול כלכלי או הזנחה. אם קיימת בעיה בתחום זה, חשוב להעלות את הנושא בפני הצוות הרפואי. הם יוכלו לסייע לגייס את אנשי המקצוע המתאימים לטפל בבעיה.

טיפול תרופתי

שימוש נבון בתרופות

יש להקפיד על קבלת תרופות בדיוק כפי שנתבקשת ע"י הרופא/ה שלך, ולהראות לו \לה לפחות פעם בשנה את כל התרופות שנוטלים. זאת, כדי למנוע קבלת תרופות מיותרות, וכדי למנוע סיבוכים הנובעים מלקיחת תרופות ש"מתנגדות" זו לזו (כלומר, למנוע תופעות לוואי של התרופות או תגובות בין-תרופתיות).

אספירין

לאחרונה הוכח שנטילת כדור אספירין אחד מידי יום, במינון נמוך של 75 מיליגרם, יכולה לסייע בהגנה מפני מחלות לב וסרטן המעי הגס. מצד שני, באנשים מסוימים, תרופה זו יכולה לגרום לבעיות רפואיות. לכן חשוב להתייעץ עם הרופא/ה שלך כדי לבדוק אם נטילת אספירין מתאימה לך.

קבלת חיסונים
מומלץ להקפיד על החיסונים הבאים:
 • חיסון כנגד שפעת כל שנה בסתיו;
 • חיסון חד-פעמי כנגד דלקת ריאות לבני 65 ומעלה;
 • חיסון כנגד צפדת -קרמת (טטנוס ודיפטריה) פעם בעשר שנים.
גילוי מוקדם של סרטן

אין סיבה לחשוש מגילוי מוקדם של סרטן. אם מגלים התחלה של התפתחות סרטן, ניתן בהרבה מקרים לרפא את המחלה או למנוע סיבוכים. מומלץ לבצע את הבדיקות הבאות באופן תקופתי (משך התקופה מפורט בכל סעיף):

סרטן המעי הגס והחלחולת (הרקטום)
 • על כל מבוגר לבצע בדיקת דם סמוי בצואה לפחות פעם בשנתיים החל מגיל 50. כדי לבצע זאת, פנה לרופא/ה שלך. כמו כן, ניתן להתייעץ עמו לגבי ביצוע בדיקה ישירה של המעי הגס הנקראת סיגמואידוסקופיה, פעם ב- 5 שנים.
 • אם המחלה אובחנה בקרוב/ת משפחה מדרגה ראשונה (הורים, אחים, ילדים), יש לגלות ערנות- יתר ולהתייעץ עם הרופא/ה שלך.
סרטן השד
 • מומלץ לכל אשה לבצע בדיקת ממוגרפיה פעם בשנתיים החל מגיל 50 ועד גיל 74. אפשר לשלב זאת עם בדיקה ידנית של השד ע"י רופא/ה.
 • לנשים שחלו בעבר בסרטן השד, או שהמחלה אובחנה בקרובת משפחה מדרגה ראשונה (אם, אחות, בת), מומלץ להיבדק החל מגיל 40.
גילוי מוקדם של מחלות ו/או בעיות אחרות

חשוב לגלות בעיות בריאות שכיחות ולהתחיל לטפל בהן מוקדם כדי למנוע החמרה או סיבוכים. ההמלצות הבאות נועדו לכלל האוכלוסיה המבוגרת. אולם, אם לאחד מקרובי המשפחה מדרגה ראשונה (הורים, ילדים או אחים) אובחנה מחלה כגון סכרת, מחלת לב בגיל צעיר, יתר-לחץ תוך-עיני (גלאוקומה), אשר מעלה את הסיכון שלך לחלות, או שאתה בעצמך סובל ממחלה ממושכת - יש לעבור על ההמלצות הבאות עם הרופא/ה שלך כדי להתאימן למצבך האישי.
משקל גוף

משקל גוף עודף, ובמיוחד באיזור הבטן, קשור לקשת רחבה של סיכונים בריאותיים ומחלות, כגון: יתר לחץ דם, התקף לב, שבץ מוחי, סכרת ואחרים. חשוב גם להיות ערניים לירידה במשקל העלולה להצביע על נוכחות מחלות שונות. חשוב שגם אתה וגם הרופא/ה שלך תדעו את משקל גופך. מומלץ להישקל במרפאה לפחות פעם בשנה, ולהמשיך מעקב וטיפול כפי שייקבע במשותף עם הרופא/ה שלך.

לחץ-דם

לחץ דם מוגבר עלול לגרום להתקף לב, לשבץ מוחי, לפגיעה בכליות ועוד. יש לבדוק לחץ-דם לפחות פעם בשנה. בהתאם לתוצאות, הרופא/ה שלך, בשיתוף אתך, יקבע את אופן המשך המעקב והטיפול. אם כבר אובחנת עם יתר לחץ-דם, חשוב במיוחד להקפיד לאורך זמן על נטילת טיפול וביצוע מעקב לפי הוראות הרופא/ה שלך.

כולסטרול

רמת כולסטרול מוגברת בדם עלולה לגרום להתקף לב, לשבץ מוחי, ולמחלות כלי דם באזורים נוספים בגוף.
לאור זאת, ההמלצות הן לבדוק את רמת הכולסטרול הכללי, ומרכיב ה-HDL ("הכולסטרול הטוב") החל מגיל 35 בגברים ומגיל 45 בנשים, פעם ב- 5 שנים.
עבור בני ה- 65 ומעלה, אם ידוע שלאורך השנים רמות הכולסטרול היו תקינות, אין צורך לחזור ולהיבדק. אם לא נבדקת מעולם עד גיל 65, רצוי להיבדק לפחות פעם אחת כדי לדעת אם קיימת בעיה.
בהתאם לתוצאות, ישקול הרופא/ה שלך בשיתוף אתך את הצורך במעקב וטיפול להורדת רמת הכולסטרול בדם.

צפיפות העצם

ירידה בצפיפות העצם (אוסטיאופורוזיס או "בריחת סידן") חלה עם הגיל, והינה שכיחה יותר בנשים. הירידה בצפיפות העצם גורמת לסיכון מוגבר לשברים, שהשכיחים ביניהם הם בחוליות הגב, בקצה האמה (ליד פרק כף היד) ובצוואר הירך. ניתן למנוע או להקטין את הירידה בצפיפות העצם ע"י תזונה עשירה בסידן, תוספות סידן, וויטמין D ופעילות גופנית. מומלץ לנשים להיבדק כל 5 שנים החל מגיל 65, כדי לגלות אם יש ירידה בצפיפות העצם. בהתאם לממצאי הבדיקה, ישקול הרופא/ה שלך בשיתוף אתך את הצורך בהמשך מעקב וטיפול למניעת שברים.

ראייה

כדי לשמור על תפקוד תקין ולמנוע תאונות, מומלץ לבדוק את חדות הראיה פעם בשנה החל מגיל 75. לפי הצורך, הם יפנו אותך לבדיקה וטיפול ע"י מומחה ראייה. אם בצעת את הבדיקה מחוץ למרפאתך (למשל, אצל רופא\ת עיניים או אופטומטריסט), חשוב להודיע לרופא\ת המשפחה מה היו תוצאותיה.

שמיעה

שמיעה טובה מסייעת ליכולת התפקודית, תורמת לקשרים החברתיים ואף עוזרת במניעת תאונות. מומלץ לבדוק את תקינות השמיעה פעם בשנה בעזרת בדיקה פשוטה, למשל לחישה ממרחק קצר, שתתבצע ע"י רופא/ה או אחות. לפי הצורך, הם יפנו אותך לבדיקה וטיפול ע"י מומחה שמיעה.

שיניים וחניכיים

שמירה על בריאות השיניים והחניכיים תאפשר לך לשמור על כושר הלעיסה ועל תזונה מאוזנת לאורך כל החיים. חשוב לצחצח את השיניים עם משחת שיניים המכילה פלואוריד וכן להשתמש בחוט דנטלי לניקוי השיניים מדי יום. כדאי גם לגשת למומחה לטיפול בשיניים בתדירות קבועה, כדי להיבדק וכן להסיר אבנית המצטברת על השיניים והגורמת לבעיות בחניכיים.

בדיקות שאינן מומלצות באופן שגרתי

לאנשים בריאים החיים בקהילה, לא מומלץ להרבות בבדיקות שיגרה נוספות. לדוגמה:
 • אין צורך לבצע בדיקת שתן, ספירת-דם, וצילום ריאות באופן שגרתי (כגון אחת לשנה), בהעדר תלונות ו/או מחלות רלבנטיות,.
 • לא הוכח שביצוע בדיקות שיגרה לגילוי סרטן הערמונית (הפרוסטטה) - בהעדר תלונות - , מאריכות את החיים, ויתכן שאף יגרם נזק. יחד עם זאת, אם קיימות תלונות או בעיות רפואיות, או אם יש לך סיכון מוגבר ידוע (כגון אם בני משפחה מדרגה ראשונה חלו במחלה) יש להתייעץ עם הרופא/ה שלך.
מומלץ לא ללחוץ על הרופא/ה לבצע בדיקות, "כפי שנעשו לשכן שלך". זה מבזבז את הזמן שלך וזמנם של הצוות הרפואי, זמן שיכול להיות מוקדש למניעה וטיפול בבעיות אחרות חשובות באמת. ביצוע בדיקות מיותרות עלול גם לגלות ממצאים שהם ללא משמעות בריאותית, אך עלולים לעורר בכם דאגה לחינם ולגרור בדיקות מיותרות נוספות. יחד עם זאת, אם הומלצה לך בדיקה מסוימת ע"י הרופא\ה, יש לבצע אותה בדיוק לפי ההוראות.

בריאותך בידיך - שמור עליה וטפח אותה!
המסמך נערך ע"י:

ד"ר אלי רוזנברג, ראש הועדה לרפואה מונעת וקידום בריאות בגיל המבוגר, המועצה הלאומית לגריאטריה;
ד"ר איריס רסולי, סגנית יו"ר הועדה ומנהלת המח' לשירותים קהילתיים, אגף לגריאטריה, משרד הבריאות;
תוך התייעצות עם ד"ר דב תמיר, ראש המחלקה לקידום בריאות, שירותי בריאות הציבור, משרד הבריאות.


תודתנו נתונה ליתר חברי הועדה לרפואה מונעת וקידום בריאות בגיל המבוגר (לפי סדר א-ב):

גב' יוספה בן משה, מנהלת תחום קידום בריאות, אשל;
ד"ר יוסף ברגמן, מנהל רפואי, מינהלת הגריאטריה, מכבי שירותי בריאות;
ד"ר אדיר גלוקמן, קופ"ח מאוחדת;
ד"ר גרי גינצבורג, כלכלת בריאות, האגף לטכנולוגיות, משרד הבריאות;
פרופ' מיכאל דיוויס, פרופ' לבריאות הציבור בדימוס;
גב' יוספה דנציגר, המחלקה לפיזיותרפיה, מכללת יהודה ושומרון;
גב' יוספה כחל, רכזת תחום תזונה בגריאטריה, המחלקה לתזונה, שירותי בריאות הציבור, משרד הבריאות;
מר יהונתן למברגר, מנהל אדמיניסטרטיבי, מינהלת הגריאטריה, מכבי שירותי בריאות;
ד"ר שרה לוי, אחראית ארצית על הסיעוד בגריאטריה, אגף לגריאטריה, משרד הבריאות;
ד"ר אלכס לבנטל, ראש שירותי בריאות הציבור, משרד הבריאות;
ד"ר ערן מץ, סגן מנהל מח' אשפוזים וטיפולים אמבולטוריים, קופ"ח לאומית;
גב' חנה פלג, מרכזת קידום בריאות, לשכת מנכ"ל, משרד הבריאות;
פרופ' א. מרק קלרפילד, מנהל המחלקה הגריאטרית, מרכז רפואי סורוקה;
ד"ר מיכאל רוזנבלוט, סגן ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה, שירותי בריאות כללית;
גב' ענת שמש, מנהלת תחום תיכנון סקרים והערכה, אגף לכלכלה וביטוח בריאות, משרד הבריאות.

לראש העמוד