שירותי הייעוץ לקשיש

הכוונה וסיוע מעשי לקשישים במסגרת שירות הייעוץ לקשיש של המוסד הביטוח הלאומי. כמו כן, עורכים המתנדבים ביקורי בית קבועים אצל קשישים מרותקים הזקוקים לסיוע.

אגף הייעוץ לקשיש

אגף הייעוץ לקשיש פועל בכל סניפי המוסד לביטוח לאומי. האגף הוקם על ידי המוסד לביטוח לאומי כדי לענות על הצרכים המיוחדים של אוכלוסיית הקשישים, שאינם מקבלים מענה במסגרת השירותים הניתנים על - פי חוק.

האגף פתוח בפני כל קשיש בישראל הזקוק לסיוע.

אוכלוסיית הקשישים בישראל הולכת וגדלה. לא מעט קשישים, ובמיוחד בני 57 ויותר, נתונים במצוקה כלכלית ורגשית ואף חיים בתנאי סיכון פיזי. רבים מהקשישים גרים לבדם וחווים רגשות בדידות, הזנחה ודחייה. לא תמיד הם מסוגלים לדאוג לעצמם, לממש את זכויותיהם ולנצל את שירותי הרווחה והבריאות שיצרה למענם הקהילה.

עם זאת, קיים ציבור של גמלאים צעירים המסוגל ומוכן לעזור לקשישים הנתונים במצוקה. באגף הייעוץ לקשיש מתקיים המפגש בין שתי הקבוצות הללו. המתנדבים לעזרת אחיהם הקשישים מוצאים שפה משותפת איתם, בהיותם קרובים אליהם בגילם ומודעים לבעיות ולשינויים שחווה האדם המבוגר.

הקשר התומך שבין המתנדבים לקשישים הוא אחד הביטויים היפים לרוח האדם ותרומתו לחיזוק האחריות והאכפתיות ההדדית בחברה.

כיצד פועל השירות ?

השירות הנו מקצועי ומנוהל על ידי צוותי עובדים סוציאליים, בכל מחלקה בסניפי המוסד לביטוח לאומי.

הצוות המקצועי מגייס מתנדבים מתאימים ומכשיר אותם במסגרת הקורסים הארציים למתנדבים החדשים המתקיימים באוניברסיטאות השונות. כמו כן, מדריך את המתנדבים במסגרת הסניפים בקבוצות הדרכה קבועות סביב עבודתם בקהילה - הצוות המקצועי מקיים מעקב ישיר אחר עבודת המתנדבים ומלווה אותם באחריות מקצועית לאורך כל הדרך.

המתנדבים : הנם גמלאים בני 65-60 ומעלה המסוגלים ומוכנים לתרום מזמנם באופן עיקבי ומחייב למען קשישים אחרים בקהילה.

השירות ניתן באמצעות המתנדבים - המתנדבים חתומים באופן אישי על שמירת סודיות.

השירות מיועד לכלל אוכלוסיית הקשישם בארץ ופועל באופן בסיסי בשני אופנים :
 • פניה ישירה או עקיפה של הקשיש או בני משפחתו אל שירותי האגף במטרה לקבלת מידע, עזרה, תמיכה והכוונה בתחומים הרלוונטיים למוסד לביטוח לאומי או בשירותים השונים שבקהילה.
 • האגף יוזם באמצעות מחלקותיו בסניפים אל קשישים (על פי נתונים של גיל מתקדם, מצב משפחתי ומצב תפקודי) במטרה לאתר קשישים העלולים להימצא במצבי סיכון ומצוקה.


 • קורסי הכשרה למתנדבים חדשים

  בכל שנה החל מחודשים אוקטובר, נובמבר (כחודש לאחר סיום תקופת החגים) מתחילים בהדרגה 7 קורסים להכשרת המתנדבים החדשים. מטרת הקורסים, להכשיר את המתנדבים החדשים שגוייסו בשנה האחרונה לעבודה עם קשישים ולהיכרות עם תחומי ידע רלוונטיים לעבודתם באגף.

  השירותים הניתנים במחלקות הייעוץ לקשיש :
  1. ייעוץ לקשישים ולבני משפחותיהם :

   הייעוץ ניתן בכל סניפי המוסד לביטוח לאומי במסגרת קבלת הקהל הכללית ובמחלקות האגף.

   קשישים ובני משפחותיהם יכולים לקבל סיוע בקבלת מידע, עזרה, הכוונה ותמיכה בתהליך מיצוי זכויות הקשיש במוסד לביטוח לאומי ובשירותים השונים בקהילה.

   ייעוץ שמעבר למתן המידע הראשוני מתקיים במחלקות האגף באווירה נינוחה וחמה בה זוכה הקשיש לאוזן קשבת וליווי מתמשך במהלך מיצוי זכויותיו גם מול השירותים השונים בקהילה.


  2. ביקור בית קבוע :

   קשישים רבים המרותקים לבתיהם, זקוקים לתמיכה מתמשכת עקב בעיות בדידות וריחוק מקשר חברה ו/או משפחה.

   הביקורים נערכים על ידי המתנדבים באופן קבוע אחת לשבוע למשך כשעתיים, הביקורים מותנים בהסכמת הקשיש ועל פי דרישתו.

   באמצעות ביקורי הבית, יוצר המתנדב קשר אישי, מבין, מקבל ואוהד החיני למתן הסיוע ולשיפור מצבו הרגשי וכללי.

   ביקורי הבית הקבועים מקלים על הקשיש, מפחיתים מבדידותו ובכך משפרים את חייו.


  3. ביקורי בית ראשוניים :

   האגף עוסק באופן שוטף באיתור קשישים העלולים להימצא במצבי סיכון ומצוקה.

   איתור הקשישים נעשה באמצעות ביקורי בית חד פעמיים - המתואמים מראש עם הקשיש או בני משפחתו.

   אוכלוסיות היעד הן אלו המוגדרות בסיכון עקב תפקודים ליקויים ותלות בזולת, גיל מתקדם שמעל 80, מצב משפחתי (אלמנות). המידע מתקבל באמצעות מאגי המידע של המוסד לביטוח לאומי.

   קשישים הנמצאים כזקוקים לעזרה/הפניה/התערבות או ביקור בית קבוע - יזכו להמשך הטיפול.

  4. קבוצות תמיכה :

   אגף הייעוץ לקשיש באמצעות מחלקותיו בסניפים השונים מקיים קבוצות תמיכה שונות עבור קשישים המצויים במצבי משבר שונים המתרחשים בשלב זה של חייהם.

   סוגי הקבוצות משתנות מסניף לסניף וזאת על פי איתור צרכים ייחודיים של האוכלוסייה, כגון : קשישים עיוורים, בני/בנות זוג לחולים סיעודיים, בני דור הביניים המתמודדים עם משברי הזקנה של הוריהם הקשישים.
  לראש העמוד